INDEX -> Numizmatyka -> Monety Świata -> Australia i Oceania


Australia
pozycji w kategorii: 324
Australia, Związek Australijski (Commonwealth of Australia) – państwo na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Stolica Canberra.
Język urzędowy angielski. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii w 1942 roku.
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów (AUD)

Fidżi
pozycji w kategorii: 30
Republic of Fiji (Matanitu ko Viti, फ़िजी गणराज्य) - państwo na 322 wyspach, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu, stolica Suva.
Język urzędowy angielski, fidżyjski, hindi fidżyjskie. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii 10 października 1970.
Waluta: 1 dolar Fidżi = 100 centów (FJD)

Kiribati
pozycji w kategorii: 2
Kiribati, Republika Kiribati (Republic of Kiribati) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa wchodzą 33 wyspy koralowe, rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika. Są to wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta (16 wysp), Feniks (8) i Line Islands (8) oraz wyspa Banaba. 21 z 33 wysp jest zamieszkanych. Stolica Bairiki, na atolu Tarawa
Język urzędowy angielski, kiribati. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii 12 lipca 1979.
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów (AUD)

Mariany Północne
pozycji w kategorii: 1
Mariany Północne, Wspólnota Marianów Północnych (Northern Mariana Islands, Commonwealth of the Northern Mariana Islands)– terytorium stowarzyszone (US Commonwealth) Stanów Zjednoczonych położone w północno-zachodniej Oceanii. Stolica Capitol Hill. Terytorium zajmuje północną część archipelagu Marianów, położonego w Mikronezji, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. W jego skład wchodzi 14 wysp.
Język urzędowy angielski, czamorro, karoliński. 1947-1990 jako terytorium powiernicze w składzie Powierniczych Wysp Pacyfiku. Od 1978 roku państwo stowarzyszone z USA.
Waluta: 1 dolar amerykański = 100 centów (USD)

Nauru
pozycji w kategorii: 1
Nauru,Republika Nauru (Republic of Nauru, Republik Naoero) wcześniej nazywana Pleasant Island – wyspiarskie państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest obecnie najmniejszą republiką na świecie. Stolica Yaren.
Język urzędowy angielski, nauruański. Niepodległość uzyskana od Australii 31 stycznia 1968.
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów (AUD)

Niue
pozycji w kategorii: 48
Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na wyspie koralowej na Oceanie Spokojnym w Polinezji, ok. 2400 km na północny wschód od Nowej Zelandii, w trójkącie utworzonym przez Wyspy Cooka, Tonga oraz Samoa. Stolicą Niue jest Alofi.
Język urzędowy angielski, niue. 19 października 1974 Niue uzyskała pełną autonomię od Nowej Zelandii i została państwem stowarzyszonym z tym krajem
Waluta: 100 centów = 1 dolar nowozelandzki (NZD) oraz 100 centów = 1 dolar dolar niue (oczekuje na kod ISO 4217)

Nowa Kaledonia
pozycji w kategorii: 9
Nowa Kaledonia/New Caledonia (Nouvelle-Calédonie) – francuskie terytorium zamorskie o statusie wspólnoty w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii. Stolica Noumea.
Język urzędowy francuski. terytorium zamorskie Francji – wspólnota sui generis.
Waluta: Frank CFP - używana w Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futunie. 1 frank = 100 centymów (XPF)

Nowa Zelandia
pozycji w kategorii: 44
Nowa Zelandia (New Zealand, Aotearoa]– Kraj Długiej Białej Chmury – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych. W skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa. Stolica Wellington.
Język urzędowy angielski, maoryski, nowozelandzki język migowy. Od roku 1856 Nowa Zelandia posiada własny rząd, w ramach brytyjskiej kolonii. W 1907 uzyskała status dominium, a w 1947 stała się w pełni niepodległym państwem.
Waluta: 100 centów = 1 dolar nowozelandzki (NZD)

Palau
pozycji w kategorii: 32
Palau, Republika Palau (Republic of Palau, Beluu er a Belau) – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Anna i Tobi) i atol Helen. Stolica Koror
Język urzędowy palau, angielski, japoński (w stanie Angaur). Niepodległość uzyskana od USA 1 października 1994.
Waluta: 1 dolar amerykański = 100 centów (USD)

Papua-Nowa Gwinea
pozycji w kategorii: 25
Papua-Nowa Gwinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei (Papua New Guinea, Independent State of Papua New Guinea)– państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy z Indonezją. Stolica Port Moresby.
Język urzędowy angielski, tok pisin, hiri motu. Niepodległość uzyskana od Australii 16 września 1975 roku.
Waluta: 1 kina = 100 toea (PGK)

Polinezja Francuska
pozycji w kategorii: 45
Polinezja Francuska/French Polynesia, (Polynésie française)- wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Stolicą tego terytorium jest Papeete, na wyspie Tahiti.
Językiem urzędowym jest język francuski. Wspólnota zamorska Francji
Waluta: Frank CFP - używana w Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futunie. 1 frank = 100 centymów (XPF)

Samoa
pozycji w kategorii: 10
Samoa, Niezależne Państwo Samoa (Independent State of Samoa, Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Sāmoa)- państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie. Stolica Apia. Graniczy z Tokelau, Tuvalu, Wallis i Futuną, Tonga i z Samoa Amerykańskim
Język urzędowy samoański, angielski. Niepodległość uzyskana od Nowej Zelandii 1 stycznia 1962.
Waluta: 1 tala = 100 sene (WST)

Tonga
pozycji w kategorii: 10
Tonga, Królestwo Tonga (Puleʻanga Tonga, Kingdom of Tonga) – państwo leżące na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji, na południowym Pacyfiku. Tonga od północy graniczy z Samoa, od północnego zachodu z Wallis i Futuną, od zachodu z Fidżi, od wschodu z Niue, a od północnego wschodu z Samoa Amerykańskim. Archipelag Tonga składa się z ok. 170 wysp. Stolica Nukuʻalofa.
Język urzędowy tonga, angielski. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii 4 czerwca 1970.
Waluta: 1 pa'anga = 100 seniti (TOP)

Tuvalu
pozycji w kategorii: 11
Tuvalu (Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) – państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji. Tuvalu obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, tworzących archipelag Wysp Lagunowych. Geograficznie należy do Mikronezji. Stolica Fongafale.
Język urzędowy tuwalski, angielski. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii 1 października 1978.
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów (AUD)

Vanuatu
pozycji w kategorii: 9
Republika Vanuatu -(Ripablik blong Vanuatu, Republic of Vanuatu)– państwo w Oceanii. położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. Położone ok 800 km od Fidżi i od Nowej Kaledonii. Dawniej terytorum kraju było kondominium francusko-brytyjskim znanym pod nazwą Nowe Hebrydy. Stolica Port Vila.
Język urzędowy bislama, angielski, francuski. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii i Francji 30 lipca 1980.
Waluta: 1 vatu = 100 centymów (VUV)

Wyspy Cooka
pozycji w kategorii: 39
Wyspy Cooka, (Cook Islands, Kūki 'Āirani) - samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie. W skład Wysp Cooka wchodzi 15 atoli i wysp pogrupowanych w dwa łańcuchy północny i południowy. Stolica Avarua
Język urzędowy angielski, maoryski Wysp Cooka. Samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, wydzielenie z Brytyjskiego Terytorium Zachodniego Pacyfiku w 1901 roku.
Waluta: 100 centów = 1 dolar nowozelandzki (NZD), oraz 100 centów = 1 dolar Wysp Cooka (COD - oficjalnie oczekuje na kod ISO 4217)

Wyspy Kokosowe / Cocos (Keeling) Islands
pozycji w kategorii: 4
Wyspy Kokosowe, Terytorium Wysp Kokosowych (Keelinga)- ( Cocos (Keeling) Islands) – grupa dwóch atoli koralowych na Oceanie Indyjskim stanowiących terytorium zależne Australii, położonych 1100 km na południowy zachód od Sumatry. Geograficznie stanowi część Azji Południowo-Wschodniej, jednak ze względu na obecną przynależność polityczną, terytorium jest zaliczane do Oceanii. Stolica West Island.
Język urzędowy angielski. Terytorium zależne Australii, wydzielenie z brytyjskiego Singapuru w 1955 r.
Waluta: 1 dolar australijski = 100 centów (AUD)

Wyspy Marshalla
pozycji w kategorii: 4
Wyspy Marshalla (Republic of the Marshall Islands)- państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, złożone z 1225 wysepek rozrzuconych na zachodnim Pacyfiku (w Mikronezji)- 29 atoli oraz 5 izolowanych wysp. Najważniejsze atole i wyspy tworzą dwie główne grupy: Ratak i Ralik, które znaczą - wschód i zachód słońca. Położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake. Stolica Majuro.
Język urzędowy marszalski, angielski. Niepodległość uzyskana od Stanów Zjednoczonych 21 października 1986.
Waluta: 1 dolar amerykański = 100 centów (USD)

Wyspy Pitcairn
pozycji w kategorii: 3
Pitcairn, Wyspy Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno ( Pitcairn Islands; Pitcairn, Henderson, Ducie, and Oeno Islands; pitkern Pitkern Ailen) – grupa 4 wysp leżących na Oceanie Spokojnym w Polinezji, pomiędzy Australią a Ameryką Południową. Liczba ludności w 1994 roku wynosiła 70 osób, a w 2007 roku już tylko 49 osób. Jedyna miejscowość na wyspie to Adamstown.
Język urzędowy angielski, pitkern. Terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii- od 1838 roku pod jurysdykcją brytyjską.
Waluta: 100 centów = 1 dolar nowozelandzki (NZD)

Wyspy Salomona
pozycji w kategorii: 8
Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Stolica Honiara
Język urzędowy angielski. Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii 7 lipca 1978.
Waluta: 100 centów = 1 dolar Wysp Salomona (SBD)

Koszyk

Brak towarów w koszyku.

Przejdź do: